Otvorený list slovenskej novinárskej obci

Autor: Vladimír Mišík | 26.3.2016 o 8:42 | Karma článku: 14,53 | Prečítané:  5734x

Je dôležité zvážiť pri písaní novinových článkov každé slovo, alebo stačí napísať hocičo, len aby to čitateľa zaujalo?

Vážení páni novinári,

obraciam sa na Vás s prosbou, aby ste si naštudovali a podľa naštudovaného vhodne používali pojem „folklór“. Častokrát ho vo Vašich článkoch, televíznych a rozhlasových reláciách nájdeme, keď chcete označiť niečo primitívne, hulvátske, agresívne, prípadne iracionálne. Ak sa poslanci v parlamente bezostyšne vadia, tak „je to taký slovenský folklór“. Keď potrebujete pripodobniť rozkrádanie verejných prostriedkov, prečítame si: „je to taký folklór“. Neprekonateľný vrchol dosiahli autori článku „Koniec Kotlebovho konca“ v časopise .týždeň 11/2016 (http://www.tyzden.sk/casopis/30480/koniec-kotlebovho-konca/). Tu je ĽSNS označená ako folklórny súbor: „Už viac ako týždeň okupuje verejný priestor folklórny súbor ...“

Vo folklórnom hnutí sa pohybujem už niekoľko desaťročí a som presvedčený, že členovia folklórnych súborov nie sú ani primitívi, ani hulváti a určite nie sú ani netolerantní. To, že tradičné ľudové umenie je možno ľahšie uchopiteľné, neznamená, že by nemalo svoju poetickosť v piesňach, virtuozitu v hudbe, energickosť v tanci a estetiku vo výtvarných prejavoch. Ako vedúci detského folklórneho súboru Vám môžem garantovať, že naše deti pri kontakte s umením iných národov a kultúrou ľudí inej farby pleti vyjadrujú výlučne pocity obdivu a nadšenia. Na žiadnom folklórnom podujatí som nepočul bučanie a hanlivé pokriky, keď na pódiu vystupoval súbor z afrického, ázijského, prípadne juhoamerického kontinentu. Ak chcete niekde nájsť takéto urážlivé prejavy, agresivitu a hulvátstvo, odporúčam navštíviť futbalový alebo hokejový zápas. Preto formulácia autorov spomínaného článku mohla pokojne znieť: „Už viac ako týždeň okupuje verejný priestor futbalový (hokejový) fanklub ...“.

Ak sa Vám zdá, že podnetom pre napísanie tohto otvoreného listu bol nejaký pocit urazenosti, tak Vás musím ubezpečiť, že to tak nie je. Čo ma uráža, je napríklad to, že aj keď každý rok dostaneme od mesta príspevok na našu činnosť, zaplatíme niekoľkokrát vyššiu sumu za prenájom kultúrneho domu, ktorý mestu patrí. Ak na zahraničný zájazd náhodou v niektorom roku dostaneme príspevok od štátu, ten je taký malý, že dopravca zaplatí z vystavenej faktúry viac na odvodoch a daniach. Neviete náhodou, ako sú na tom futbalisti a hokejisti?

Mojou motiváciou je skôr pocit straty dôvery k Vašej práci. Noviny, rozhlas a televíziu som sledoval preto, aby som sa dozvedel niečo z oblastí, v ktorých nemám až tak veľa vedomostí a poznatkov. Ak však nájdem v článku taký nehorázny nezmysel vzťahujúci sa k niečomu, čomu rozumiem, ako si môžem byť istý, že rovnaké nezmysly nie sú v oblastiach, ktorým nerozumiem? A čo ak je celý článok nezmysel? Prípadne celý časopis? Prípadne všetky noviny a časopisy! Prípadne aj relácie v televízii a rozhlase! Ak neviete, čo je to folklór a používate tento pojem, ako si môžem byť istý, že poznáte obsah pojmov extrémizmus, xenofóbia, politika a podobne?

Preto som sa rozhodol, že sa nenechám ovplyvňovať produktmi Vašej práce, ušetrím týždenne pár eur a radšej zostanem v sladkej nevedomosti, ako si zapĺňať hlavu možnými nezmyslami.

S pozdravom, Váš (dúfam dočasný) nečitateľ, nepočúvateľ a nesledovateľ

Vlado Mišík, choreograf detského folklórneho súboru Kornička z Trenčína.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?